W trakcie spotkania mieszkańcy i zaproszeni goście mieli możliwość skosztowania przysmaków i dań wigilijnych. Uroczystość uświetniał występ zespołu Serencza, który zaprezentował wszystkim łemkowskie i polskie kolędy, zaaranżowane na folkową nutę. Zespół zapraszał do czynnego udziału w śpiewie i dzieleniu się radością z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Pod koniec spotkania ku wielkiemu zaskoczeniu i radości uczestników, do domu pomocy społecznej przybył Święty Mikołaj, który miał przygotowane prezenty dla wszystkich uczestników spotkania.
Spotkanie było częścią projektu realizowanego przez Fundację „Wyjdź z Domu” przy pomocy i zaangażowaniu pracowników i dyrekcji domów pomocy społecznej. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 r. (ASOS edycja 2016 r.). Celem projektu, jest zaktywizowanie mieszkańców tych placówek i zmotywowanie ich do większej aktywności poprzez zajęcia terapii kreatywnej, wycieczkę oraz spotkania i zabawy integracyjne.
Fundacja „Wyjdź z Domu” oraz opiekunowie prowadzonych zajęć serdecznie dziękują pracownikom domów pomocy społecznej i innym wolontariuszom, którzy pomagali w realizacji projektu. Bez ich zaangażowania tak duży sukces prowadzonych zajęć oraz innych działań realizowanych w projekcie nie byłby możliwy.
]]>
Zabawa w formie biesiady patriotycznej odbyła się 10 listopada w Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach przy ul. Michalusa 14. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób, w tym podopieczni DPS-ów, pracownicy oraz zaproszeni goście jak pan wicestarosta Jerzy Nalepka i burmistrz Gorlic Rafał Kukla
a także Ks. kanonik Józef Makowski – kapelan Domu Pomocy Społecznej przy ul. Michalusa.
Biesiadę i zabawę poprowadził Chór Kameralny Gorlickiego Centrum Kultury „Belfersingers”.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji zdjęciowej z zabawy.
]]>Koncert odbył się w niedzielę 21 sierpnia. o godzinie 12:00 w Lusławicach sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w ramach festiwalu Emanacje. Przed publicznością występowała Lusławicka Orkiestra Talentów. Jest to najmłodsza i najbardziej utalentowana orkiestra dziecięca w Polsce! Złożona z laureatów ogólnopolskich konkursów instrumentalnych Lusławicka Orkiestra Talentów, pod dyrekcją Moniki Bachowskiej – opiekuna artystycznego zespołu wykona utwory m.in. J. Haydna, B. Bartoka, M. Musorgskiego, J.Sibeliusa i węgierskiego kompozytora Rezső Kókai’a.
Koncert młodych muzyków, ich interpretacje utworów oraz przekazane emocje porwał publiczność do owacji na stojąco i wzruszył widownię.
Po koncercie uczestnicy wycieczki mieli możliwość pospacerowania po obiekcie i zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć.
Na zakończenie wycieczki wszyscy zaproszeni zostali na ciepły posiłek do Zajazdu Anna w Zakliczynie.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji zdjęciowej z wycieczki.
]]>
Do dnia dzisiejszego zrealizowano już większość działań projektu, w tym grill integracyjny, wycieczkę na koncert symfoniczny w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego
w Lusławicach, zabawę listopadową – patriotyczną oraz ponad połowę zajęć z terapii kreatywnej.
Najważniejszym działaniem projektu są zajęcia z terapii kreatywnej. Są to połączone zajęcia z różnych dziedzin sztuki (malarstwa, rzeźby, muzyki i poezji). Ich różnorodność spowodowana jest wieloma potrzebami mieszkańców DPS-ów, wśród których są osoby chore na dziecięce porażenie mózgowe, osoby chore psychicznie, niewidome i niesłyszące. Zajęcia obejmują różne techniki i sposoby dotarcia do wnętrz uczestników, tak aby mogli oni ostatecznie wyrazić siebie poprzez sztukę, wrażliwość na dźwięk, obraz i dotyk, prace malarskie i rysunkowe. W każdych z zajęć uczestniczyło do tej pory od 8 nawet do 20 mieszkańców z danego DPS-u. Zajęcia odniosły wielki sukces, przynosząc wiele pięknych obrazów i prac tworzonych różnymi technikami, rzeźb tworzonych w glinie oraz witraży szklanych.
Fundacja „Wyjdź z Domu” oraz opiekunowie prowadzonych zajęć serdecznie dziękują pracownikom DPS-ów i innym wolontariuszom, którzy w każdych z DPS-ów pomagają w prowadzeniu zajęć. Bez ich zaangażowania tak duży sukces prowadzonych zajęć oraz innych działań realizowanych w projekcie nie byłby możliwy.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji zdjęciowej z zajęć terapii kreatywnej realizowanych podczas projektu.
]]>
Projekt „Wyjdźmy z domu” skierowany jest do społeczności mieszkańców domów pomocy społecznej w powiecie gorlickim (282 osób) oraz wolontariuszy pragnących nieść im pomoc. W projekcie uczestniczyć będzie minimum 60 osób w wieku powyżej 60 roku życia. Głównym założeniem i celem projektu jest zaktywizowanie mieszkańców DPS-ów, pobudzenie ich do działania i realizowania swoich pasji. Projekt zakłada zrealizowanie takich działań jak: zajęcia terapii kreatywnej, zabawy integracyjne i wycieczki oraz szkolenia dla wolontariuszy. Mieszkańcy DPS-ów będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, w tym plastyczne, muzyczne i inne. Dzięki zrealizowaniu projektu nastąpi pobudzenie samotnych i biernych mieszkańców DPS-ów do działania, nastąpi wzrost oferty terapeutycznej DPS-ów dla mieszkańców i
sposobów spędzania wolnego czasu. Dzięki uczestnictwu 20 wolontariuszy w szkoleniach organizowanych podczas projektu zdobędą oni wiedzę i umiejętności na temat niesienia pomocy osobom starszym i z niepełnosprawnościami oraz radzenia sobie w różnych, czasami trudnych sytuacjach.
Projekt ten jest kontynuacją zrealizowanego przez nas w 2015 roku projektu dofinansowanego ze środków programu FIO.
Obecnie prowadzone są przygotowania do zajęć z terapii kreatywnej, organizujemy wycieczkę do Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz ognisko integracyjne. Relacje z działań prowadzonych w projekcie będą pojawiać się na stronie internetowej Fundacji oraz portalu internetowym Facebook.
]]>